سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفا حریق آیروسل

سیستم اطفای حریق آیروسل 

براساس ترکیب ذرات میکرو سایز جامد (آیروسل) و با استفاده از تکنولوژی سوخت جامد به صورت تجاری تولید شده و به عنوان جایگزینی بی خطر و کاربردی به جای هالون، هالوکربن ها، پودرهای شیمیایی و گازهای بی اثر مورد استفاده موثر قرار گرفته است.

ترکیب آیروسل ماده جامدی غیرسمی و بی اثر است و تا زمانی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی فعال نشده باشد پایدار می ماند و در صورت فعال شدن ترکیبی از ذرات میکرو سایز جامد (آیروسل) با خاصیت خاموش کنندگی بالا تولید می نماید. آیروسل به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت لحظه ای حریق را فرونشانده و از شعله وری مجدد آن نیز جلو گیری می نماید. در بسیاری از کاربردها آیروسل تنها جایگزین کاربردی برای هالون و گازهای خنثی می باشد.


سیستم اطفای حریق آیروسل هنگام فعال شدن، تبدیل به ذرات میکرونی آیروسل شده و با تولید رادیکال های آزاد و ایجاد واکنش های بین ملکولی، زنجیره آتش را قطع و آن را خاموش می نماید.


قبل از انتشار آیروسل به منطقه تحت پوشش، ذرات آیروسل از مواد خنک کننده عبور می نماید. این مواد خنک کننده دمای آیروسل را به نحو مطلوبی کاهش داده و باعث انتشار یکنواخت مواد آیروسل در محیط می گردد. سرعت بسیار بالای تخلیه آیروسل اثری لحظه ای در خاموش نمودن حریق خواهد داشت. ذرات میکرونی آیروسل مانند یک ابر عمل نموده و در تمام ابعاد محیط پخش می گردند و به عامل اطفا کننده اجازه می دهند به سرعت منتشر شده و به دورترین و پوشیده ترین نقاط محیط پیرامونی نیز نفوذ کند.


اثرات حرارتی ناشی از واکنش شیمیایی اگزومتریک در سیلندرهای اطفای حریق آیروسل وجود ندارد به همین دلیل هیچ پسماندی پس از اطفاء باقی نمی ماند و کاربرد آن در تجهیزات الکترونیکی کاملاً مجاز است، چون غیر رسانا بوده و عملکرد آن بر محیط خنثی است. بنابراین پس از فرایند اطفاء نیازی به تمیز کاری محیط نمی باشد.

به دلیل اینکه فرایند اطفاء حریق در سیلندرهای آیروسل  براساس قطع زنجیره ی آتش و واکنش با رادیکال های آزاد می باشد، در طول فرایند اطفای حریق تغییر و تاثیری بر میزان اکسیژن محیط و ماده سوختنی ایجاد نمی شود.


تمامی پنل های مورد استفاده برای سیستم اطفاء حریق آیروسل مجهز به منبع تغذیه مجزا هستند و درصورت قطع برق، تغذیه ی پنل ها و فعال کردن کپسول ها از این تجهیزات تامین می شود.


به دلیل استفاده از مواد خنک کننده ی منحصر به فرد، محدوده دمایی به کارگیری سیستم اطفای حریق آیروسل تولیدی این شرکت از 30- تا 55+ درجه سانتیگراد بوده و فاصله مجاز سیلندر آیروسل از نفرات/ تجهیزات الکتریکی/ الکترونیکی صفر می باشد. حداکثر دمای بدنه بعد از عملکرد به میزان 140 درجه سانتیگراد است. سیستم اطفاء حریق آیروسل دارای طول عمر 2۵ سال می باشد و در این مدت نیازی به شارژ مجدد ندارد.


سیستم اطفای حریق آیروسل به صورت جامد است و نیاز به لوله کشی و مخزن های تحت فشار و شارژ سالیانه ندارد و نصب و جابجایی آن نیز بسیار آسان می باشد. ذرات آیروسل ضرری برای موجودات زنده نداشته و باعث ایجاد خفگی نمی شود. این مواد بر اساس پروتکل کیوتو و پروتکل مونترال کاملاً سازگار با محیط زیست بوده و به لایه اوزن صدمه نمی رساند. ذرات آیروسل پس از فرایند اطفای حریق حدود ۲۰ تا 45 دقیقه به صورت موثر در محیط ماندگار بوده و از ایجاد دوباره آتش جلوگیری می کند. سیلندرهای اطفای حریق آیروسل با انواع سیستم های اعلام حریق خودکار سازگار بوده و آتش را در لحظات اولیه خاموش می کند و پس از اطفاء حریق بر روی اسناد، مدارک، لوازم، تجهیزات الکترونیکی و ابزار دقیق هیچگونه خوردگی و لک به جا نمی گذارد.


سیستم اطفای حریق آیروسل محدودیتی در مقابل ولتاژ بالای برق ندارد.


این محصول تائیدیه های متعدد داخلی و بین المللی از جمله : تاییدیه محصول دانش بنیان / تاییدیه استاندارد ملی ایران / تاییدیه سازمان آتش نشانی تهـران / تاییدیه BUREAUVERITAS فرانسه / تائیدیهCE  از موسسه TUV و گواهینامه تائیدیه نوع محصـول Type Approval Certificate بر اساس استاندارد های بین المللی IMO از موسسه رده بندی ایرانیان (ICS) / تائیدیه HSE از موسسه TUV / تائیدیه استاندارد نظامی MIL 810 G را درکارنامه خود دارد. این محصول کاملاً تولید داخل بوده و تحریم های خارجی و بین المللی، هیچگونه تاثیری بر روند تولید و پشتیبانی آن ندارد.

سیستمهای اطفاء حریق گازی  از اوایل دهه 1930 میلادی مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان به دلیل عدم وجود راه حلهای جایگزین مورد استقبال قرار گرفت. لیکن پس از سپری شدن زمان ، مشکلات بوجود آمده در استفاده از آن ، این تکنولوژی را به چالش کشید و مخترعین به دنبال ارائه فن آوری نوین در جهت بهبود عملکرد سیستمهای اطفاء حریق و بر طرف نمودن مشکلات آن نمودند

برخی از معایب استفاده از گازها به شرح ذیل می باشد:

  1. تاثیر گذاری بر آتش به کمک کاهش غلظت اکسیژن موجود در محل :  لذا سیستم اطفاء حریق ایده آل سیستمی است که حجم اکسیژن موجود در محیط را کاهش ندهد و در صورت فعالسازی سلامت افراد را به مخاطره نیاندازد

  2. با توجه به اینکه گاز اطفا کننده در کپسولها تحت فشار می باشد لذا در هنگام خروج و مواجهه با فشار محیط گاز کربنیک ملزم به گرفتن دما از محیط به منظور افزایش فاصله بین مولکولی خواهد شد. لذا در زمان تخلیه با کاهش کاملا محسوس دمای محیط مواجه خواهد شد که این امر باعث صدمه زدن به تجهیزات مستقر در محیط خواهد : لذا سیستم اطفاء  حریق ایده آل سیستمی است که عامل بوجود آورنده تغییر ناگهانی دمای محیط نباشد

  3. گازهای گلخانه ای باعث تخریب لایه اوزون و افزایش دمای کره زمین می شود. (ODP=1, GWP=1) لازم به ذکر است که گازهای گلخانه ای معیاری جهت سنجش میزان تخریب لایه اوزون و گرمای کره زمین به حساب می آید از این رو ODP,GWP آن را یک در نظر می گیرند. لذا سیستم اطفاء حریق ایده آل سیستمی است که حداقل تخریب بر لایه اوزون و کره زمین را داشته باشد و ماندگاری در محیط آن نیز حداقل باشد ، زیرا با تولید و مصرف آن در جهان بطور مداوم غلظت آن در اتمسفر افزایش پیدا خواهد نمود.

  4. استفاده از سیلندرهای تحت فشار بخودی خود عامل تهدید کننده محیطی که در آن نصب می باشد ، است. بطور روزمره شاهد انفجار این گونه کپسولها در اقصی نقاط جهان می باشیم. علت انفجار آنها به دلایل متعدد از قبیل بروز زلزله ، قرار گیری در معرض مستقیم شعله آتش ، وارد آمدن ضربه به شیر آلات و بدنه آن بطور سهوی توسط نیروی انسانی و غیره می باشد. این در حالی است که قوانین بسیار سخت گیرانه ای در خصوص تولید این گونه مخازن در استانداردهای گوناگون وجود دارد. از این رو در آئین نامه مصوب کمیته پدافند غیر عامل کشور ، قوانینی در خصوص عدم نصب مخازن تحت فشار در نزدیکی امکانی که دارای رده امنیتی می باشند تصویب شده است. این تهدید نه تنها در مورد اماکن دارای رده امنیتی می باشد بلکه در مورد تمامی اماکن عمومی و تجهیزات گران قیمت نیز صادق می باشد. از این رو سیستم اطفاء حریق ایده آل سیستمی است که حدالامکان از این گونه مخازن استفاده ننماید. 

  5. تعداد مخازن مورد نیاز  و لوله کشی مرتبط با آن یک بخشی از محیط را اشغال می نماید و بخش دیگری از آن را غیر قابل استفاده می نماید. این امر در اماکنی که محدودیت در فضا وجود دارد بیشتر به چشم خواهد خورد که این امر عامل بوجود آورنده معضلات دیگری خواهد شد که شاید در بدو امر چندان به نظر نمی رسیدند.  لذا سیستم اطفاء حریق ایده آل سیستمی خواهد بود که کمترین فضای ممکن را اشغال نماید.

  6. تولید HF  (اسید هالوژن) در هنگام تجزیه مولوکولی در مواجهه با دماهای بیش از 500 درجه سانتی گراد که تاثیر بسیار خطرناک و کشنده ای خواهد داشت . لذا سیستم اطفاء حریق      ایده آل سیستمی خواهد بود که در مواجهه با دماهای بالا تغیر ماهیت ندهد


انقلابی در سیستم اطفا حریق در حال وقوع است

آیروسل که از تکنولوژی سوخت جامد موشک استفاده می نماید،

اولین سیستم اطفا حریق که ترکیبی از ذرات میکرو سایز جامد (آیروسل) در جهان می باشد که به صورت تجاری تولید شده است و به عنوان جایگزینی بی خطر و کاربردی برای هالون ، هالوکربن ها، پودرهای شیمیایی و گازهای بی اثر طراحی شده است.

 

آیروسل به صورت تجاری در مخازن با ظرفیت متفاوتی تولید شده و در دسترس می باشد.

آیروسل جامدی غیرسمی و بی اثر بوده و تا زمانی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی فعال نشده است پایدار می ماند و در صورت فعال شدن ترکیبی از ذرات میکرو سایز جامد (ایروسول) با خاصیت خاموش کنندگی بالا تولید می نماید

آیروسل به صورت فیزیکی و شیمیایی به حریق حمله ور شده و به صورت  لحظه ای حریق را فرونشانده و از شعله وری مجدد آن (و در شرایط واقعی از انفجار) نیز جلو گیری می نماید در بسیاری از کاربردها آیروسل تنها جایگزین کاربردی برای هالون و گازهای خنثی میباشد می باشد.


ایده اطفا حریق در این سیستم منحصر به فرد می باشد، یک ماده شیمیایی جامد هنگامی که به صورت الکتریکی و یا حرارتی تحریک می شود، ترکیبی از ذرات میکرو سایز جامد میکرونی خشکی ایجاد می نماید
ذرات خشک شیمیایی، (اکثرا کربناتهای پتاسیم) و مخلوطی از گاز،(اکثرا دی اکسید کربن، نیتروژن و بخار آب) با هم مخلوط شده و ایروسول خاموش کننده منحصر به فردی را تشکیل می دهند.


قبل از انتشار آیروسل به منطقه تحت پوشش، ذرات آیروسل از یک خنک کننده عبور نموده و دمای آیروسل را به نحو مطلوبی کاهش می دهد و به انتشار یکسان مواد در محیط نیز کمک می نماید
سرعت بسیار بالای تخلیه آیروسل اثری لحظه ای در خاموش نمودن حریق خواهد داشت. ذرات میکرونی آیروسل مانند یک ابر عمل نموده و در تمام ابعاد پخش می گردند و به عامل اطفا کننده اجازه می دهند به سرعت منتشر شده و به دور از دسترس ترین و پوشیده ترین نقاط نیز نفوذ نماید.

 

انتشار یکنواخت در کمتر از چند ثانیه به وقوع می پیوندد و ماندگاری طولانی در محیط مانع شعله وری مجدد خواهد شد

علاوه بر آنکه در استاندارد و در تئوری هیچ گونه تاثیر مخربی بر سلامت افراد ، محیط زیست و تجهیزات بوجود نخواهد آورد تا کنون هیچ گونه گزارشی  مبنی بر بوجود آوردن خسارت در عمل نیز وجود نداشته است.

 

مزایا و امکانات سسیتم آیروسل

کم وزن و کم حجم Compact & Weight Saving

نصب بدون پیچیدگی و راه اندازی مجدد سریع Simple to install & Recommission

غیر سمی Low Toxicity

اقتصادی و مقرون به صرفه Cost Effective

سه برابر موثر تر از گاز هالون 3 times more effective than Halon

دوست محیط زیست Environmentally Friendly

بدون نیاز به لوله کشی و مخازن تحت فشار No pressurized Cylinders or pipe work

 

کاربرد سسیتم آیروسل

اتاق کامپیوتر Computer Room

سیستم توزیع برق Electrical Substation

اتاق ژنراتور Generator Room

کف کاذب Raised Floor

اتاق سرور Server Farm

انبار Warehouse

کابین مخابراتی Telecommunication Cabin

اتاق کنترل Control Room

ماشین CNC Machine CNC

رک سرور کامپیوتر Computer Server Rack

تابلو برق Distribution Board

صنایع نفت و گاز Oil & Gas Industries

بنادر و کشتیرانی Ports& Ships& Boats
و…

 
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.